Norveç Vizesi

Norveç Vizesi

Norveç vizesi, Norveç seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşları için geçerli olan bir uygulamadır. Türkiye vatandaşları bir Schengen gurubu ülkesi olan Norveç Krallığına gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Norveç Schengen vizesini almış olmaları zorunludur. Norveç vize işlemleri maksimum 10 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken vize başvurusunda bulunacak olan kişiler bu süre zarfını göz önünde bulundurarak bu ülkeye olan seyahat tarihlerinden önce başvuru işlemlerine başlanmış olmalıdırlar. Alınmış olan Norveç vizesi bir Schengen vizesidir. Çok girişli Norveç Schengen vizesi ile ilk önce Norveç olmak üzere diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Norveç vizesi almaları gerekmektedir. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günden uzun olmayan seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur.

İstanbul Norveç vizesi başvuruları İstanbul Macaristan Konsolosluğuna gerçekleştirilirken Norveç vizesi başvurularını kabul etmekte olan Macaristan Konsolosluğu vize başvuru işlemleri için randevu alınması zorunlu bulmaktadır.

Norveç Vize Randevusu

Norveç vize işlemlerinde evrak teslimi vize randevusu sırasında yapılmaktadır. Norveç Schengen vizesi randevusunda evrak tesliminin yanında parmak izi verme işlemi de yapılmaktadır. Norveç vize randevusunda evrakların eksiksiz ve vize prosedürüne uygun şekilde sunulması gerekmektedir. İlk kesz Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişilerin parmak izi verme zorunluluğu Schengen vize yönetmeliği uyarınca zorunludur. Schengen vize başvuru işlemlerinde 25.09.2014 tarihi itibariyle Norveç'ya vize alacak şahıslar parmak izlerini içeren biyometrik bilgiyi ibraz etmelidirler. Norveç Schengen vizesi randevusunda verilen parmak izi bilgisi 5 yıl süreyle geçerlidir ancak Schengen üye devletlerinin ikili anlaşmaları uyarınca bir başka Schengen ülkesi için vize talebinde bulunulduğunda bu kural ülkeye göre değişmekle birlikte yeniden talep edilebilir. Önceki Schengen vizelerinde VIS ibaresi bulunanların parmak izi vermesine gerek olmamakla birlikte, Konsolosluğun biyometrik veri tabanında bir güncelleme söz konusu olduğunda parmak izi vermek amacıyla çağrılabilirsiniz.

Pasaport veya kimlik kartı başvurularında verdiğinizi parmak izleri vize başvurularında geçerli değildir. Pasaport için verilen parmak izi ve Schengen vizesi için verilen parmak izi tamamen birbirinden farklı prosedürlerdir ve her iki prosedürde parmak izinin toplandığı veritabanı farklıdır.

Norveç vize randevusunda sunulan evraklarda kullanılan fotoğrafların biyometrik özellikte olması ve diğer Schengen vizelerinde ve pasaportlarında kullanılmamış olması gerekmektedir. Norveç vize başvurusunda sunulan fotoğrafların diğer vize evrakları gibi güncel nitelikte olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın sizin güncel halinizi göstermesi gerekmektedir. Şapka, bere, gözlük gibi güncel imajınızı bozabilecek veya gölgeleyebilecek fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmez. Pasaportta ve kimlikte kullanılan fotoğraflar Norveç vize başvurusunda kullanılamazlar.

Norveç Konsolosluğu, Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç vizesi başvurularında bulunacak olan TC vatandaşları Norveç vizesini 2 farklı şekilde alabileceklerdir,

1 - Norveç Türkiye temsilciliklerine yapılan şahsi başvurularla,

2 - Norveç vize işlemleri üzerine faaliyet gösteren danışman firmalar aracılığı ile alınabilecektir.

Norveç C tipi Kısa süreli vize başvurularında bulunacak TC vatandaşlarının dikkatine!

 • Norveç vize işlemlerinde dilekçe, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon bilgilerini içeren belgeler, şirket yazıları, sponsorluk yazılarının İngilizce hazırlanması gerekmektedir.
 • Norveç turistik, ticari ve aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvurularında bulunmuş kişilerin başvuru işlemlerinin olumlu sonuçlanması halinde alınacak olan Norveç vizesi bir Schengen vizesi kapsamında olacaktır.
 • Tek giriş Norveç Schengen vizesi sahibi kimseler, vize geçerlilik sürelerince Schengen kuralları gereği önce Schengen vizesi alınmış ülkeye ardından Schengen üye ülke sınırlarını terketmeden diğer 2.ci ve 3. Schengen ülkelerine vize sürelerini ihlal etmeme koşuluyla seyahat edebileceklerdir.
 • İstanbul Norveç vizesi başvuruları İstanbul Norveç Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Norveç vizesi için İstanbul başvuruları yetkili Konsolosluk olarak Macaristan Konsolosluğu İstanbul'a yapılmalıdır.
 • Norveç vizesi başvuruları için randevu istenmektedir. Norveç vizesi için randevu almamış kişiler vize başvurularını gerçekleştiremeyeceklerdir.
 • Yeşil pasaport Norveç vize işlemlerinden 180 gün içinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile muaftır.
 • Norveç vize ücretleri, başvuru yapılacak olan Norveç vize kategorisine göre değişmektedir. Norveç ticari vize ve uzun süreli Norveç vize başvuruları Norveç vize fiyatlarını farklılaştırır.
 • Norveç Schengen vizesi için ilk başvurularını gerçekleştirecek olan kişiler pasaportlarında son 3 yıl içerisinde almış oldukları Schengen vizesi yoksa Norveç vizesi başvurularına şahsen gelmeleri gerekmektedir.
 • Norveç vize başvuru formu, Norveç Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup bir Schengen vize başvuru formudur. Norveç vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilir.
 • Norveç vizesi randevuları Macaristan Konsolosluğunun vize randevu sisteminden alınmalıdır. Norveç Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını Macaristan Konsolosluğu üzerinden yapılması koşulu ile kabul eder.
 • Norveç vizesi için gerekli evraklar bu web sitesinde mevcuttur. Söz konusu durumla ilgili Norveç vize belgeleri bu web sitesinin Norveç turistik vize, Norveç ticari vize, Norveç aile ziyareti vizesi ve Norveç transit vize bölümlerinde mevcuttur. Norveç Konsolosluğu gerek görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilir.
 1. Norveç vizesi sonuçları ortalama 15 iş günü sonunda açıklanır. Norveç seyahatinizden en az 1 ay önce Norveç vize başvurularına başlamış olmalısınız. Norveç Konsolosluğunun yoğunluğundan dolayı vize başvuru işlemlerinde sadece Norveç Konsolosluğu yetkilidir bu nedenle burada beliritlen vize çıkış süresi koşullara göre değişebilmektedir.
 2. Norveç turistik vize kısa süreli bir Norveç Schengen vizesi kategorisidir. Norveç'e turistik bir amaç ile gidenlerin alması gerekmektedir Norveç turist vizesi için Norveç'ten gelen davetiye yazısına ise gerek bulunmaz.
 3. Norveç işçi alımı Norveç Konsolosluklarının çalışma ve yetki alanı içerisinde bulunan bir konu değildir. Norveç işçi alımı hakkında bilgi ve hizmet Norveç Büyükelçiliği Ankara çalışma alanı içerisinde yer alır.

Norveç Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Norveç vize istiyor mu?

Norveç umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Resmi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise yapmayı planladıkları seyahat 180 gün içinde 90 günü aşmıyor ise Norveç için vize almalarına gerek olmayıp bu süreyi aşan seyahatler içinse Norveç vizesi almaları gerekmektedir.

Norveç vizesi nasıl alınır?

Norveç vizesi alabilmek için konsoloslukça vize için istenen evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlayıp Norveç vizesi için yetkili olan makama başvurulması gerekmektedir. Kısa süreli vizelerle ilgili yetkili makam Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Ankara Büyükelçiliği olup, uzun süreli Norveç vizesiyle ilgili yetkili makam sadece Norveç Ankara Büyükelçiliği'dir.

Norveç vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Norveç vizesi için gerekli evraklar uygulanan vize türlerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple seyahat amacınıza uygun olan Norveç vizesi için gerekli evraklar hakkıda bilgi almalısınız.

Norveç vizesi kaç günde çıkar?

Norveç vizesi için çıkış süresi başvurduğunuz vizenin türüne, başvuru yönteminize, başvuru zamanınıza göre değişmektedir. VIP olarak vize başvurusuda bulumanız halinde vize işlem süresi normal vize işlem süresine göre daha kısa sürmektedir. Konsolosluğun yoğun olması ya da ek evrak istemesi gibi farklı bir durumla karşılaşmanız da vize çıkış süresini etkileyebilmektedir.

İzmir'de ikamet ediyorum. Norveç vizesi için nereye başvuruda bulunmalıyım?

İzmir'de ikamet eden kişiler kısa süreli Norveç vizesi için başvuruda bulunmak istiyorsa İstanbul'daki Macaristan Konsolosluğu'na ya da Ankara'daki Norveç Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunmalıdır, uzun süreli Norveç vizesi içinse yalnızca Norveç Ankara Büyükelçiliği'ne başvurulmalıdır.

Norveç vizesi için gereken fotoğraf ölçüsü nedir?

Norveç vizesi için gereken fotoğraf 35x45mm ölçülerinde biyometrik olmalıdır. Yüz boyutu ise çenenin altından alına kadar (saçlar da dahil) 30 ile 36 mm arasında konumlanmalıdır. Yüz net olarak görünmeli, güncel, ve arka fou beyaz olmalıdır. Norveç vizesi için gereken fotoğraf ölçüsüne dair bilgileri teyit etmek için Norveç konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

Norveç vizesi Schengen vizesi midir?

Norveç Schengen alanına dahildir. Bu sebeple Norveç vizesi Schengen vizesi olup diğer Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Ancak, Norveç'ten başka bir Schegen ülkesine seyahat ederken pasaportunuz ve varsa oturum kartınızı da yanınıza almalısınız.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Norveç Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

norveckonsoloslugu.com web sitesi konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi olmamakla birlikte içindeki bilgiler de resmi değildir. Bu site vize çalışanlarının tecrübelerine dayanarak insanlara yararlı olması için hazırlanmıştır. Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleri ile farklı alan adları edinen bir şirket olup bu alanlarda yayınladığı bilgiler yoluyla çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketler için reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Bu sitede doğru olmayan bilgiler gördüğünüzde bunların bildirimi veya güncellenmesi için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Yeşil pasaportum var, Norveç'e seyahat etmek için vize almam gerekir mi?

Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları yapacakları seyahat 180 gün içinde 90 günü aşmıyorsa Norveç'e vize almasına gerek yoktur, yapılacak seyahat bu süreyi aşıyorsa Norveç vizesi almaları gerekmektedir.

Norveç D vizesi nedir?

Norveç D vizesi Norveç'te oturma izni alabilmek için verilen bir vizedir. Norveç D vizesi oturma izni olmayıp, oturma izni Norveç'te oturum kartının verilmesiyle gerçekleşmektedir.